לא אחת נתקלים אנו בתאונות דרכים שהגורם אליהם הוא היסח הדעת של הנהג, אם באמצעות הרדיו, או בשיחה בטלפון הנייד תוך שימוש באחת מהידיים לצורך כך. ואם עוד לא ידוע אז שימוש ביד אחת בנהיגה ברכב לא די על מנת למנוע תאונה בעת הצורך, או/ו שליטה בכלי הרכב.

מעבר לכך, גם אם טרם נגרמה התאונה, ישנו חוק האוסר על שימוש במכשיר הסלולרי תוך כדי נהיגה. הקנס המתקבל כתוצאה מהפרת חוק זה עלול לעלות הרבה מאוד כסף (אפילו עד 1,000 ש"ח) והרבה מאוד עוגמת נפש…

חוק הטלפונים הסלולריים מתיר בשלב זה שימוש בדיבורית קבועה או ניידת על מנת שהנהג לא יחזיק את הטלפון הסלולרי בעת השיחה ועל ידי כך , הנהג יחזיק בהגה, כפי שאומר החור, בשתי ידיו בכל זמן הנהיגה.

זה רק עניין של זמן עד שביטוח הרכב יחייב התקנת דיבורית בעת נהיגה. דיבוריות נייחות קיימות כמעט לכל סוגי הטלפון הסלולריים הקיימים בשוק והן נחלקות לשני סוגים עיקריים:

 

הראשון, דיבוריות חוטיות,  כלומר מחוברות למערכת החשמל ברכב ובין חלקיה השונים, באמצעות חוטי חשמל. זוהי דיבורית מהסוג הישן יותר.

דיבוריות חוטיות, המתחברות אל הסלולר באמצעות חוט, עליו נמצאים גם האוזניה וגם הרמקול. חלקינו פחות מעדיפים אותה בשל נטייתה להסתבך בחוט ולמגעיה להתרופף עם הזמן, אבל דיבורית זו נוחה בשל העובדה כי היא חוסכת מגע יד אדם בעת כניסת שיחה. מה גם שחלק ממחקרי קרינת הסלולר האחרונים מצביעים על קרינה מופחתת בעת השימוש בדיבורית מעין זו.

והשני, דיבוריות אלחוטיות, כלומר מחוברת למערכת החשמל ברכב ובין חלקיה השונים, באמצעות טכנולוגיית אלחוטית , קרי ה-Bluetooth.

בין סוג זה של דיבוריות אלחוטיות, קיימת הדיבורית האישית האלחוטית, אוזניה המורכבת על האוזן, מופעלת באמצעות סוללת ליטיום יון, ומתחברת אל הטלפון הסלולרי, באמצעות טכנולוגיית ה-Bluetooth. דיבורית זו נוחה מפני שהיא דורשת פחות מגע יד אדם, אם בכלל, בעת כניסת שיחה, אך בעלת קרינה "כלשהי" שלא כמו בדיבורית החוטית, שפולטות מעט מאוד קרינה, בגלל אי השימוש ברכיבי תקשורת אלחוטית הפועלים בתדרים גבוהים.

בניגוד לשנים קודמים, כיום ניתן למצוא דיבוריות ממגוון יצרניות שונות, מעבר ליצרני הסלולר עצמם, שבעבר היתה זו נחלתם הכמעט בלעדית, ובמגוון מחירים הנוחים לכל כיס.

בנוסף, מנת להתקין דיבורית נייחת ברכב בהווה, אין עוד צורך בקידוח חורים בפאנל הפנימי של הרכב כמו שהיה נהוג בעבר, אלא חיבור פשוט וקטן ואפילו אלחוטי. אז אם האסטטיקה גם משחקת תפקיד בתוך הרכב שלכם, דיבוריות קבועות עם קידוח לא יתאימו לכם, ואתם תעדיפו דיבורית אלחוטית ניידת הניתנת לשימוש בכל רכב.