אייפון אפליקציהמי שהיה פעיל באינטרנט לפני כעשר שנים זוכר בוודאי בנוסטלגיה את הצ’טים הישנים, אלו אשר לאחר שהתחברת אליהם נכנסתי למין חדר כללי שלרב נכנס תחת הכותרת “לובי” או פשוט “כניסה”, בצד אחד יכולת לבחור מבין רשימת חדרים כלליים ובלחיצה להכנס אליהם, או לבחור חדר סודי אשר רק אלו אשר ידעו את שמו (או גם הם ביקשו להכנס במקרה לחדר באותו השם הסודי) ידעו להכנס אליו. כאשר נכנסת לחדר ניתן היה להתכתב עם כל יושבי החדר או ללחוש לאדם כזה או אחר בחדר.

בארץ פעלו צ’טים רבים מעין אלו אשר זכו לפופולריות עצומה, ובעולם היה מלך של כל הצ’טים – ה- IRC, שם ניתן היה לבחור מבין אלפי ערוצים כלל עולמיים ולהתכתב על נושאים אשר עניינו את כל אלו אשר בחרו להתחבר לערוץ מסוים.

ווקי טוקי – ואיך הוא קשור ל-iPTT

בזמנים אחרים לגמרי, במלחמת העולם השניה, צמחה טכנולוגיה שונה לחלוטין, טכנולוגית הווקי טוקי. לאחר מלחמת העולם, מכשירי הווקי טוקי פרצו את גבולות שירותי הביטחון ומצאו את מקומם אל רכבי שירות שונים כגון מכוניות משטרה, ומכבי אש וכן לקבוצות פורמליות פחות כנהגי מוניות, נהגי משאיות, וקבוצות שונות אשר חיפשו אמצעי להשאר בקשר עם הקבוצה כולה. הטכנולוגיה העומדת מאחורי מכשירי הקשר הללו מתבססת על הגין פשוט: כל מכשירי הקשר נמצאים באופן קבוע במצב של “האזנה”. כאשר נלחץ כפתור באחד המכשירים, המכשיר עובר למצב “שידור” וכל דבר אשר נאמר למכשיר זה משודר, נקלט ומושמע על ידי כל מכשירי הקשר המכוונים לאותו ערוץ שידור. באופן כזה, קבוצת אנשים שלמה יכולה לנהל שיחה מרחוק, כאילו היו בחדר אחד.

הביטויים “over and out” או “roger that” כולם מקורם בתרבות הווקי טוקי אשר התפתחה סביב המכשיר. תרבות נהגי המשאיות בארצות הברית מקורה במידה רבה במכשיר זה, דבר אשר אפשר לנהגי משאיות הענק אשר משייטות משך ימים רבים בערבות ארצות הברית לדעת איפה כדאי לעצור לאכול או לישון, איפה יש אקשן, ומי במקרה עובר בסביבה.

עם כניסתו של הטלפון הסלולרי מעמדו של הווקי טוקי הנייד היה מוטל לרגע בספק. אולם עדיין אין תחליף לאוירת השיחה הקבוצתית אשר מכשיר הווקי טוקי מאפשר, או למעשה לא היה תחליף, עד היום.

תוכנת ה- iPTT, הדור החדש

תוכנת ה- iPTT היא תוכנת Push to Talk, או במילים אחרות תוכנה חינמית המאפשרת להפוך כל אייפון ואייפוד למכשיר ווקי טוקי כלל עולמי. התוכנה משלבת את הטוב בין שני העולמות – עולם הווקי טוקי ועולם הצ’טים האינטרנטיים: כמו הווקי טוקי יהיה עליכם ללחוץ על מנת לדבר, לבחור ערוץ “תקשורת” בדומה או כחיקוי למכשירי הווקי טוקי הפועלים בתדרים מסוימים, אולם בדומה לצ’טים מגוון אפשרויות השיחה אשר יעמוד בפניכם יהיה רב: ניתן באמצעות התוכנה לעבור למצב לחישה שם הדברים אשר אתם אומרים ישודרו לאדם נבחר אחד בלבד, ניתן ליצור רשימת אנשים חסומים, לבחור אם לדבר במוד לחישה בלבד או להאזין לתקשורת האישית והקבוצתית גם יחד.

האפליקציה ניתנת להורדה בחינם למכשירי אייפון ואייפוד טאץ’ (באייפודים יש צורך במיקרופון). לאחר ההורדה יש להתחבר ולבחור ערוץ התקשרות המוגדר על ידי מספר ובמידה ומדובר בערוץ ידוע – גם שם. לאחר ההתחברות לערוץ תראו את מספר המשתתפים המחוברים כרגע לאותו הערוץ בחלקו העליון של המסך, בחירה במצב “לחישה” תאפשר דפדוף ברשימת האנשים המחוברים ולדבר רק עם אחד מהם. בכל רגע נתון תשמעו את האנשים המדברים בערוץ, ואף את אלו הפונים אליכם בלחישה. על מנת לדבר יש ללחוץ על הכפתור הגדול במרכז המסך ולעבור למצב שידור.

תוכנת ה-iPTT מחזירה את הכיף לימי הצ’ט העליזים, בתוספת מבורכת של קול. לכל קבוצת אנשים בעלי עניין משותף, גם אם הם מפוזרים בכל רחבי העולם, ניתנת הזדמנות פז למצוא האחד את השני ולתקשר. קבוצות מקומיות יכולות לעשות שימוש בתוכנה על מנת לפתח תרבות קהילתית מקומית, וניצנים ראשונים כבר נראים בתחום קהילת האייפון של iPhoneil.net, אליה ניתן להתחבר בערוץ 8.9.