התפתחות טלפונים סלולאריים בעשרים השנים האחרונות

טלפונים סלולאריים עשו כברת דרך מאז יציאת האבטיפוס בראשון על ידי מעבדות בל בשנת 1979. אם בימים ההם מטרתו העיקרית של הטלפון הסלולארי הייתה לשם ניהול שיחות ותו לאו, הרי שכיום, ובעשרים השנים האחרונות, חלה התקדמות טכנולוגית של ממש, המאפשרת להפוך את הטלפון לסוג של מחשב כף יד לכל דבר. אם כן, מה באמת התרחש בתקופה האחרונה בתחום הטלפונים הסלולאריים, וכיצד כניסתו של האייפון לשוק שינתה את חיינו.

שילוב אפשרויות תקשורת נתונים בטלפונים ניידים – שנת 1990

טכנולוגיות הטלפונים הסלולאריים בני הדור השני, הביאו את תקשורת הנתונים מהמחשבים האישיים אל הטלפונים הניידים. שילוב של בקרי תקשורת נתונים בטלפונים הניידים של הדור השני, מועדה מלכתחילה בכדי לאפשר תעבורת נתונים מהמחשב האישי אל הטלפון הנייד. בהיותו הטלפון הנייד של הדור השני מכשיר רב עוצמה יחסית, המאפשר ניהול של יומן פגישות מתקדם, מערכת התראות, שליחת הודעות SMS, הצגת תמונות וסרטונים גם אם באיכות נמוכה יחסית, הפכה את הצורך לחיבור הטלפון אל המחשבים האישיים בלתי נמנעת. יחד עם זאת, חברות התקשרות לא חזו את התפתחותה של רשת האינטרנט בכלל, ואת התפתחותה של רשת האינטרנט הסלולארית בפרט, על כן מכשירי הטלפון הסלולארי בני הדור השני לא עמדו בקצב הדרישה לתקשורת אינטרנטית אצל הגולשים, ונתקלו בבעיות כמו זמן תקשורת ארוך במיוחד, מסכים קטנים המאפשרים צפייה חלקית בעמודי רשת, מעבדים חלשים ומחסור בצבעים המאפשרים הצגה גרפית ירודה במיוחד.

טלפונים סלולאריים בני הדור השלישי – שיחות וידאו והודעות MMS

היתרונות של הטלפונים הסלולאריים בני הדור השלישי, באו לכסות על הבעיות העיקריות אשר נוצרו אצל המכשירים מהדור הקודם, ובעיקר בתחום תקשורת הנתונים והמולטימדיה. הטלפונים בני הדור השלישי נוצרו עם מסכים גדולים במיוחד, המאפשרים צפייה של אתרי אינטרנט אשר פותחו במיוחד לצרכי הגלישה הסלולארית. במקביל, נפתחה האפשרות של ניהול שיחות וידאו מתקדמות עם בעלי מכשירים בני אותו הדור, וכך, מכל מקום בעולם, יכלו המנויים ברשתות הסלולאריות לנהל שיחות וידאו ולפצות במכריהם ואהוביהם על גבי המסך הקטן. אפשרות נוספת אשר נולדה עם מכשירי הסלולארי של הדור השלישי, היא האפשרות של שליחת הודעות MMS, המאפשרת שליחת קטעי וידאו ותמונות למכשירים אחרים מאותה הרשת הסלולארית.

כניסתו של האייפון

הצריכה הגוברת של מכשירי הטלפונים הסלולאריים החכמים, הובילה את חברת Apple להשיק אל העולם את הטלפון המושקע ורב העוצמה, מכשיר האייפון. האייפון הוא למעשה התגלמות הצרכים של מחשבי כף היד המתקדמים, מובנית אל מכשיר סלולארי מתקדם במיוחד. המכשירים החכמים מאפשרים גלישה אמיתית באינטרנט והצגת עמודי html מורכבים, צפייה בסרטוני וידאו ברמת איכות גבוהה במיוחד על גבי מסך גדול ומבריק, ניהול יומן רב עוצמה ומערכת התראות מתקדמת, וכמובן, מערכת ניווט לוויינית מובנית אל המכשיר. מערכת ההפעלה של האייפון וסביבות הפיתוח הנוחות, הובילו בתי תוכנה רבים להשיק תוכנות ייעודיות למכשיר, וכיום ניתן למצוא עשרות אלפי אפליקציות נתמכות אייפון מביתם של הבנקים המובילים, חברות מסחר, משחקים ועוד, כאשר בענף הטכנולוגיה היישומית בתחום הטלפונים הסלולאריים ומכשירי הכף יד, הצליחה אפל לעלות באיכות ובעוצמה על המחשבים האישיים ומערכות ההפעלה של מייקרוסופט.

 

נשמח לענות על כל שאלה