הכרויות באייפוןאפליקציית הכרויות באייפון: אפליקציית 4singles 

אפליקציית 4Singles (בשביל רווקים) החדשה לאייפון מאיימת ליצור מהפיכה של ממש בסצנת הדייטים בארץ ובעולם. האפליקה משלבת תכונות של אתרי היכרות עם יכולות מיקום באמצעות GPS ומאפשרת יצירת קשר מיידי עם מגוון אנשים אשר נמצאים באיזור הקרוב למטרת פגישה, היכרות, סטוץ, ידידות או לכל מטרה אחרת.

עולם הדייטים עבר מספר מהפכים בשנים האחרונות. בתחילה היה השדכן או השדכנית. אדם, אשר כמקצוע החזיק רשימות רשימות של פנויים ופנויות, ועם הרשימות הללו הוא הלך מבית לבית, פה מוסיף פנוי או פנויה לרשימת הממתינים, ופה מציע לפנוי או פנויה מישהו מרשימותיו אשר על פי תחושותיו הם מתאימים. התשלום לשדכן היה על בסיס איש מכירות לכל דבר – הצליח למכור (לעשות שידוך), הצליח להרוויח.

אז איך הרצון החופשי קשור לסיפור?

השינוי הגדול הראשון בדפוס זה היה עליית ערך האהבה והאינדיוידואליזם. מצד אחד נתונים יבשים של התאמה יבשה – כבר לא הוכרו כבעלי ערך עליון בכל הנוגע לנישואין, ומצד שני אנשים החלו לדרוש את זכויותיהם להחליט בעצמם מי יהיה האדם איתו הם יבלו את שארית חייהם. מעמדו של השדכן המסורתי הלך ודעך, ונראה היה כי אין כבר מקום של כבוד עבורו. אמנם, השדכנים לא נעלמו מן העולם לחלוטין אולם השדכנות שינתה את פניה: מצד אחד שדכנים חובבים אשר לא קיבלו שכר על פרי עמלם והחזיקו במשרות יום אחרות במקביל (או במילים אחרות – "תשמעי, את חייבת להכיר…") ומצ שני משרדי שדכנות אשר מותגו כמיועדים עבור מפסידנים בלבד. במידה והגעת לגיל אשר בו הרגשת כי אתה כבר רוצה להתמסד אך ממש לא הצלחת למצוא את אהבת חייך בכוחות עצמך, יכולת תמיד לנסות ולפנות לאחד ממשרדי שידוכים אלו.

שידוכים והמהפיכה המינית

השינוי השני המשמעותי בסצנת השידוכים הייתה המהפיכה המינית. כשסבתא של סבתא מספרת כי הסבא היה החבר הראשון שלה, זה לא נשמע מופרך במיוחד, אולם אם כיום נשמע על זוג שהחליט לבלות את חייו ביחד כאשר כל אחד מהם הוא החבר חברה הראשונים של השני, נרים גבה, במקרה הטוב.

לא רק זוגות אשר אינם לתמיד הפכו זה מכבר להיות לחם חוק תרבותי, אלא אף נושא הפגישות העיוורות, הסטוצים, הלך ותפס תאוצה בעשורים האחרונים. כיום בפגישה עם בחורה או בחור חדש השאלה אינה כל כך האם מדובר בבתולה או בתול, אלא יותר – האם הם משתמשים באמצעי מניעה באופן קבוע, ובאיזה? מה הם התחביבים שלהם במיטה? האם הם יוזמנו להשאר לישון והאם הם בכלל ירצו בכך?

השדכנים החובבים הרימו ידיים מכל הנוגע לענייני סטוצים והמשיכו להתמקד בנושאי מערכות יחסים. גם משרדי השידוכים התמקדו בנושאי מערכות יחסים ואף הגדילו לעשות וניסו לנפות את הסטוציונרים מקרב רשימות הפנויים פנויות אשר החזיקו.

ביקוש והיצע

כמו כל דבר, גם בנושא שידוכים מדובר בביקוש והיצע. אם לפני מאה שנה הסיבה להשתדך הייתה נישואין, היום גם סטוץ היא סיבה טובה מספיק, ואם פעם נאלצו הרווקים והרווקות להאמין לדברי השדכן – היום הם רוצים לדגום ולטעום ולהגדיר בעצמם מה הם רוצים ומה לא.

הסנונית הראשונה הייתה מודעות בעיתונים בפורמט של מודעות היכרות – "גבר בעל חוש הומור מחפש אשה שצוחקת מכל בדיחת קרש", "סטודנטית מחפשת גבר עם משבר גיל העמידה, ודירה", "גבר מחפש גבר", "אשה מחפשת אשה", "זוג מחפש צלע שלישית" – מודעות כאלו לא חסרו.

ביקוש, היצע ואינטרנט

עם פרוץ האינטרנט לחיינו, משרדי השידוכין, בגירסתם המודרנית (אתרי היכרויות) חזרו לאופנה. כיום, מי שאחראי על כתיבת הכרטיסיה אשר בה פרטי האדם המחפש קשר הוא האדם עצמו. זה לא שהשדכנים האינטרנטיים לא מכוונים: "מה אתה אוהב?", "מה הגובה שלך?", "מה אתה מחפש בבן או בת הזוג?", "מה המזל שלך?" אבל הם מנסים לעשות זאת בעדינות, ולאפשר לאדם להחליט אילו מבין ההכוונות הוא בוחר להתייחס אליהם ולענות, ואת אלו להשאיר ריקות.

אתרי ההיכרויות אף הבינו כי אין טעם להצמד למערכות יחסים בלבד, כאשר הביקוש הוא גם לסוגי קשר אחרים: ידידות מופלאה, סטוץ מהיר, ואפילו – עוד לא החלטתי. לא רק סוגי הקשרים המקובלים הורחבו אלא גם סוגי הזיווגים המקובלים נפתחו: לא עוד קישור על בסיס בן לוקח בת בלבד, גם הקישור האוטומטי של בני אותו הגיל כבר אינו מחזיק מים תמיד.

אתרי ההכרויות עולים מדרגה

יחד עם זאת, בכל צ'ט היכרויות השאלות הראשונות הנשאלות הן: מה המין שלך? מה אתהאת מחפשת? בןבת כמה? ומאיפה?, אתרי ההיכרויות למדו את השוק היטב והמסננים הראשוניים סבבו סביב תכנים אלו. אתרי ההיכרויות מציעים יותר מאשר רשימת שמות, ואפשרויות חיפוש אדם מתאים, הם מציעים פלטפורמה אשר ניתן להכיר באמצעותה: לבדוק את הפרופיל אשר האדם הרכיב לעצמו, לנהל שיחה עם האדם, לשמור רשימות של אנשים אשר מעניינים אותך, לשמור גם רשימות של אנשים שאתה ממש לא מעוניין לדבר איתם.

אחד הקשיים בפניהם ניצבים אתרי ההיכרויות הוא ניידותם של האנשים. אדם אשר גר בצד אחד של הארץ אולם מבקר בצידה האחר, ומחפש בילוי לערב נעים, עלול להתקל בקשיים כיוון כי הוא מוגדר כמשויך לצד הארץ הלא נכון. העברת אתרי ההיכרויות למימד הסלולרי פתרה בעיה זו. כיוון ומשך הקשר הינו מוגדר, למה להגדיר מיקום אשר אינו המיקום הנוכחי? במקום לשאול את האדם מאיפה, למה לא לקשר אותו לכל האנשים אשר נמצאים ברדיוס של, נאמר, 20 ק"מ ממנו, באופן אוטומטי?

וזה בדיוק מה שעושה התוכנה החדשה 4Singles  לאייפון. באמצעות ה-GPS היא יודעת לאתר את כל האנשים הרשומים ברדיוס מסוים, ולאפשר להם לבצע חיתוכים וחיפושים בהתאם לכל דרישה אחרת אשר יש להם מבני או בנות הזוג – החל מאורך השיער, וכלה בתחביבים. מרגע שזיהיתם אדם אשר מעניין אותכם, תוכלו לבדוק את הפרופיל של אותו האדם, ליצור איתו או איתה קשר, להתכתב, לנהל שיחה – וכמובן, בסופו של דבר גם להפגש. אתם מחליטים עם מי תרצו לשמור על קשר, ומי לא מעניין אותכם, אתם מחליטים על סמך מה אתם בוחרים.