קליטת GPS נמוכה במכשיר אייפון  iPhone 3G. מדוע זה קורה?

איך מכשיר GPS עובד? מהלווינים בשמיים עד המסך במכשיר כף היד שלנו.

GPS הן ראשי התיבות של מערכת איכון לווינית (Global Positioning System), בזה הרגע ממש, מסתובבים סביב כדור הארץ עשרות לווינים GPS  בבעלות אמריקאית עם שעון קבוע ואחיד, שנקבע על ידי השעון האטומי שלהם (של האמריקאים).

בגדול ובלי להכנס יותר מדי לפרטים, הלווינים משדרים אותות ואנו בכדור הארץ קולטים אותות אלו בעזרת מקלטי GPS, המבוססים על אנטנה (אנטנת GPS) ומעגל אלקטרוני המתרגם אותות אלו, מגביר ומנחית אותן ונותן אינדיקציה למעבדת ולמערכת ההפעלה על מיקומנו ומהירות התנועה שלנו. המכשיר שלנו קולט אותות אלו ומחשב לעצמו מיקום כמעט מדוייק (עד כמה עשרות מטרים) על כדור הארץ, מיקום זה כולל קורדיטנות של קו רוחב ואורך וגובה מעל או מתחת פני הים. התנועה שלנו נמדדת בהתאם לחישוב של יחס האותות המתקבלים מכמה לווינים במקביל, זאת אומרת, בזמן שבוצע הסנכון הראשוני (Fix) עם מערכת הGPS, המכשיר שלנו מקבל את השעה של השעון האטומי, ובעת תנועה, תוכנת הניווט מחשבת את הזמן השידור והקליטה של כל אות מכל לווין בנפרד, ועל ידי חישוב מתמטי, המערכת יודעת לחשב כל הזמן את המיקום שלה, וכך, לדעת גם את מהירות התנועה של המקלט, לפי העקרון שדרך חלקי  זמן שווה מהירות.

כל זה יפה ומעניין, אבל מה לגבי האייפון? מה לגבי הGPS של האייפון..?!

הבעיה שאכן קיימת, היא לא תמיד במודול הGPS  על לוח האם של המכשיר, הרי מכשיר אייפון מכיל רכיב GPS מתקדם ביותר- Hammerhead II תוצרת Infeneon. רכיב זה תוכנן במיוחד לניווט באמצעות מכשירי סלולר בתוך ערים ומקומות עם קשיי קליטה, כגון בניינים גבוההים, רכבים ורכבות.

ייתכן כי הבעיה נמצאת גם בגודלה הפיזי של אנטנת מקלט הGPS  של המכשיר. בתמונה למעלה לא רואים את אנטנת הGPS, וגם מפירוק של המכשיר לא נוכל לראות אותה, אלא רק את כבל החיבור שלה בעזרת קונקטור מספר 6. בתמונה ניתן ראות את החיבור הקואקסיאלי שבלוח האם של האייפון. האנטנה הקטנה ממקומת מתחת מתחת לשקע האוזניות של המכשיר (כאשר המכשיר שוכב עם המסך כלפי מעלה), ומתחת לתושבת SIM שעל לוח האם.