בדיקת "כלכליסט": כמה יעלה לכם תיקון אייפון?

מתוך "כלכליסט" 26.01.10 – קישור לכתבה

עשרות אלפי ישראלים כבר מסתובבים עם אייפון בכיס, אבל מה צפוי להם כשירח הדבש ייגמר? מתי מקבלים מכשיר חדש חינם, אילו תקלות האחריות של אפל מכסה, והאם משתלם לפנות למעבדה פרטית. כל המידע הרלוונטי אודות תיקון אייפון. 

אם רכשתם מכשיר בארץ, אתם זכאים לשנת אחריות מאפל. האחריות אינה מהווה ביטוח כולל, ומכסה לכל היותר קלקולים חשמליים הנובעים מתהליך הייצור או בעקבותיו, כמו רמקולים חלשים במיוחד, מכשיר הכבה בפתאומיות, בעיות בהטענה ועוד – כל זאת אם המקור לבעיה אינו פעולה חריגה שביצעתם, כמו פריצת המכשיר או שימוש באביזרים לא מקוריים. ברוב המקרים התקלה באייפון אינה מכוסה על ידי תעודת האחריות.

האחריות אינה חלה גם במקרים של אובדן, גניבה, נזק שנגרם בכוונה תחילה, נפילה, חשיפה למים, לאש או לתנאים סביבתיים לא מתאימים, או תאונה שמקורה ב"כוח עליון". כמו כן, בניגוד למכשירים אחרים, לאייפון אין מעבדת תיקונים רשמית בארץ, עקב מדיניות אפל העולמית. חברות הסלולר אינן מסוגלות לספק ביטוח לאייפון או שירותים משלימים שאינם נכללים באחריות.

כשהאחריות מכסה

פלאפון וסלקום. הבאת המכשיר על ידי הלקוח לבדיקה באחד ממרכזי השירות של החברות תביא להחלפתו המיידית והחינמית במכשיר חדש.

אורנג'. כאן התהליך מסורבל יותר: האייפון נשלח למעבדת החברה לבדיקה, ורק לאחר מכן מחליטים בחברה מה יעלה בגורלו. אם התקלה מכוסה באחריות, הלקוח יקבל מכשיר מתוקן או חדש שאפשר לאסוף מאחד ממוקדי השירות של החברה. אפשרות נוספת היא שהמכשיר יישלח לביתו בתשלום. במשך כל התהליך הלקוח זכאי למכשיר אייפון חלופי.

כשהאחריות לא מכסה

בכל הנוגע לאפשרויות העומדות בפני הצרכן לאחר תום האחריות, המצב אינו ברור. האייפון הושק בדצמבר האחרון, ומאז, מטבע הדברים, לאף לקוח לא תמה תקופת האחריות, ולפיכך לא נקבעו נהלים מסודרים בנושא.

סלקום. ניתן לשלוח דרך החברה את האייפון לתיקון במעבדת אפל באירלנד, ולקבלו לאחר כשבועיים. המשלוח והתיקון עליכם, והמחיר עבור תיקון מכשיר אייפון 3Gs בנפח 16 גיגה הוא 1,497.44 שקל – ללא קשר לחומרת התקלה.

פלאפון. בחברה מאפשרים ללקוחות לרכוש באופן מיידי אייפון חדש, שמחירו 48% מעלות תיקון המכשיר המקולקל. מחיר זה הוא ככל הנראה 748.72 שקל, עבור מכשיר אייפון 3Gs בנפח 16 גיגה.

אורנג'. בחברה מציעים שירותי אחריות ותחזוקה לאייפון, אולם הם אינם משתלמים ומקיפים כמו למכשירים אחרים. לקוח שייאלץ להיעזר בהם צפוי לשלם מחיר גבוה למדי.

קיימות שתי תוכניות שירות: הראשונה היא "שירות אחריות רגילה" (38.33 שקל לחודש בשנה הראשונה לרכישת המכשיר ו־58.47 מהשנה השנייה ואילך). לקוח המעוניין לתקן דרך החברה תקלה שאינה מכוסה ייאלץ להיפרד מ־398.30 שקל נוספים, ללא קשר לאופי התקלה. בתוכנית "שירות אחריות כולל" (78.66 לחודש בשנה הראשונה ו־98.75 מהשנה השנייה ואילך) ייהנה הלקוח מאותה הטבת תיקון באותו תעריף, נוסף על הנחה משמעותית במקרה של רכישת מכשיר חדש עקב אובדן, גניבה או מצב טוטאל לוס (בין 896.13 ל־945.94 שקל עבור אייפון 3Gs בנפח 16 גיגה). ההטבה ניתנת למימוש פעם בשנה בלבד.

מעבדות פרטיות

קיימת כמובן גם האפשרות לפנות למעבדה פרטית, אך חשוב שתדעו שאחריות היצרן מתבטלת, וחברת הסלולר לא תהיה מסוגלת לסייע לכם.

מעבדות רבות מתקנות אייפונים, אולם מומלץ להגיע לוותיקות שבהן, שגם מאפשרות לשלוח את הטלפון באמצעות דואר רשום ומעניקות אחריות על החלקים והעבודה. בדקו שהחלקים המוחלפים מקוריים (יש לוגו של אפל) ותואמים לדגם. בין המעבדות המובילות בארץ: IPSF, הממוקמת בחיפה, GoMobile, השוכנת בתל אביב, ו־NextLab הנתנייתית. לכל אחת מהן גם חנות מקוונת שאפשר לרכוש בה אביזרים לאייפון, כמו כיסויי מסך, נרתיקים ומטענים.

בדיקה ואבחון ראשוני במעבדה פרטית יעלו כ־95 שקל. אם אתם מחליטים לבצע את התיקון במעבדה עצמה, לרוב מחיר הבדיקה יקוזז. עלות התיקון נעה בין 300 ל־700 שקל, בהתאם לתקלה ולרכיב שהוחלף. לרוב התיקון מבוצע באופן מיידי או באותו היום. אם במעבדה נאמר לכם כי התיקון ייארך יותר מיומיים, ככל הנראה הסיבה היא שהמעבדה אינה מבצעת את התיקון ושולחת את המכשיר למקום אחר.

היתרון של תיקון אייפון במעבדה הוא במהירות, במחיר ובנוחות בהשוואה לשליחת האייפון לחו"ל. עם זאת, אף מעבדה פרטית אינה זוכה לאישור רשמי מידי אפל, ולקוח המביא את הטלפון למקום כזה לוקח סיכון מסוים.

מתוך "כלכליסט" 26.01.10 – קישור לכתבה

נשמח לענות על כל שאלה