מחשבי כף יד ומכשירים ניידים מכל הסוגים

מחשבי כף יד נקראים במספר שמות:

1. פאלם (Palm)

זהו מכשיר כף יד קטן ומיוחד, ללא ווינדוז של מייקרוסופט הפאלם תפס תאוצה בכל העולם בשנות ה90. המכשיר מבוסס מערכת הפעלה של חברת Palm. אנו סבורים שמכשיר האייפון החדשני של ימינו, הוא לא יותר מיורשו של הפאלם, שכן הידידותיות שלו למשתמש וארכיטקטורת מערכת ההפעלה של האייפון מזכירה מאוד את הפאלמים הישנים, את הסוני clie האגדי, וכו'.

2. PDA

שם כללי למחשב כף יד מבוסס מערכת הפעלה Pocket PC של חברת מייקרוסופט. מכשירים בעלי מסך מגע אלו מאוד נפוצים בעולם, כמעט כל מותג מחשבים גדול הרשה לעצמו לפתח ולשווק מחשב כף יד עם המוצג שלו עליו, כאשר מערכת ההפעלה של Windows Pocket PC רצה בתוכו. עם הזמן, מערכת הפעלה זו קיבלה שם חדש: "Windows Mobile".

3. PND או PNA

כמו הPDA, עם מסך LCD בעל פאנל מגע, אבל מכשירים זולים הרבה יותר, ללא פיצ'רים מיוחדים שנמצא רק במחשבי כף יד, כגון חיבור לאינטרנט באמצעות הwi-fi. מכשירי הPND הינם מחשבי כף יד מבוססה מערכת ההפעלה של Windows CE בעלי מעט מאוד אופציות להתקנת תוכנות ושינויים משמעותיים בפעולת המכשיר, יותר מאשר תוכנן על ידי היצרן. מכשירי PND הינם לרב מכשירי ניווט GPS ייעודיים (Personal Navigation Device) והם תוכננו כך שהשימוש בהם יהיה פשוט כל כך, שלא צריך להבין ממש שום דבר במחשבים בכלל, ובמחשבי כף יד בפרט, על מנת לתפעל אותם.

4. מחשב כף יד משולב סלולר (תקשורתן)

"תקשורתן" הוא אכן הכינוי העברי הרשמי למחשב כף יד משולב טלפון על פי האקדמיה ללשון העברית. מחשבי כף יד משולבי סלולר, הינם טלפונים סלולרים לכל דבר וענייו, אך עם תוספות של מחשב כף יד, כגון יומן פגישות ולוח שנה הניתו לסנכרון עם מחשב הPC, משימות מתוזמנות, אינטרנט אלחוטי, בלוטות', ניווט GPS באמצעות תוכנות המיועדות למכשירי Windows Mobile, ועוד.

5. סמארטפון

כשמו כן הוא, מכשיר הSmartphone הינו טלפון חכם בעל מערכת הפעלה Windows PE Smartphone. למכשירי סמארטפון אין מסך מגע, אך הם תמיד בעלי מקלדת נומרית או QWERTY מעולה. ייעוד המכשיר הינו ככל הנראה לאנשים שחייבים להשאר מחוברים למחשב גם כאשר הם אינם בבית או במשרד. אך מבלי לעשות שימוש במחשב כף יד בעל מסך מגע. היחודיות של מכשיר הסמארטפון היא ביכולת לתפעל את המכשיר עם יד אחת בלבד, שלא כמו במחשבי כף יד בעלי מסך מגע, שחייבים זוג ידיים כדי להפעילם.

6. iPhone

המכשיר ששינה את פני השוק. בלי לזלזל בכלל, מכשיר האייפון הינו לא יותר מנגן iPod עם שילוב של יכולות סלולריות ועוד הרבה טכנולוגיות חדשניות שלא נראו כמותן במכשירים קודמים. כאן המקום להזכיר את טכנולוגיית הMulti-Touch של חברת Apple. טכנולוגיה זו משנה את כל מה שידענו והורגלנו אליו במחשבי כף יד בעלי מסך מגע. איכות המסכים במחשבי כף יד אינה מתקרבת לקרסוליים של מסך האייפון, מסך האייפון הוא היהלום שבכתר, הוא מדהים באיכותו, מדוייק וחד, ומסך המגע פשוט בטכנולוגיה החדשה פשוט עושים השימוש באייפון לחוויה שאין זהה לה.. אולם, מכשיר האייפון אינו בעל יכולות multi-tasking כמו משחב כף יד מבוסס ווינדוז. וזאת יכולה להוות בעיה לאנשים שאוהבים לעבוד על יותר מאפליקציה אחת בו זמנית.

7. Android

מחשבי כף יד מבוסס מערכת הפעלה של אנדרואיד הינם בימים אלו ממש בתחילת דרכם. אנדרואיד הינה מערכת הפעלה מבוסס קוד פתוח של לינוקס, שנבנתה ברובה על ידי ענקית התוכנה Google, למעוניינים לקבל עוד פרטים על הקוד הפתוח, לחצו כאן אם ברצונכם להוריד את הSDK כדי להתחיל לפתח אפליקציות למכשירי ניידים מבוססי אנדרואיד.

8. סימביאן

מערכת ההפעלה Symbian נרכשה על ידי ענקית הסלולר נוקיה (Nokia) במאות מיליוני דולרים. זוהי מערכת הפעלה מאוד נחמדה וגרפית המיועדת לעשות את השימוש במכשיר הסלולר לקל, פשוט וידידותי. אם אתם רוצים לקרוא עוד על עולם הסימביאן, כנסו לבלוג המוביל של סימביאן בישראל.

רוצים לקרוא עוד על מחשבי כף יד, מכשירי ניווט GPS (או כמו שקראנו להם קודם, מכשירי PND), מכשירי אייפון, וכמובן, נגני המוזיקה המוצלחים בעולם, נגני iPod של חברת אפל? כנסו לאתר המעבדה, לדפי הסקירות ותמצאו שם עוד המון מידע על עולם המכשירים הניידים.

נשמח לענות על כל שאלה